Kamera Arkası Çalışanları ve Gerçekler.

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Editör
Editör
Editör
Mesajlar: 56
Kayıt: Cum Ara 07, 2018 9:52 am
Konum: İstanbul
İletişim:

Kamera Arkası Çalışanları ve Gerçekler.

Mesaj gönderen Editör » Sal May 26, 2020 9:12 pm

Kamera arkası çalışanı olarak bir çok yapımda yer aldım.Bir sürü yapımcı,set çalışanı görüp tanıdım.Dışarıdan “delilik bu iş yapılmaz” sözlerini devamlı duyuyoruz.Gerek yapılan iş,gerek çalışma kuralları,herkes uyurken gece sokakta çalışılan bambaşka meslek .En büyük sorun ise ödemeler.Ödemelerden dolayı işi bırakan kişinin yerine aynı gün bir başkası gelebiliyor.Farklı olarak ederi altında daha ucuz fiyat vererek bir başkasını işinden edenler oluyor.Set çalışanlarında bu tarz durumlarda öz eleştiri yapması gerekir.Esas konu ise ödeme yapmayan yapımcı firmalar.

Herkes film yapımcısı olacak diye bir kural yok. Yetkili birim olarak Kültür Bakanlığı bu konuya el atmalı.Kamera önü kadar kamera arkası var.Bir hevesle maddi hesap yapılmadan çıkılan yolda manevi enkaz oluşuyor.Maddi birikimi olmayan X kişi film yapmaya karar verdiğinde bir yapım grubu ,prodüksiyon ekibi oluşturuyor.Bu ekip çekim için ilk önce teknik ekip daha sonra mekan,kostüm,ulaşım ve kamera,ışık,set malzemleri gibi tedarikçi firmalarla anlaşma yapıyor.Bütün bu kalemler için ciddi bütçe gerekiyor.X kişi yani yapımcı ödemeleri yapmadığında teknik ekip zora giriyor.Sorumluluk yapım grubuna kalıyor.X kişi yapım grubunun piyasada ki ismini kullanıp kimse ile muhattap olmadan işin içinden çıkabiliyor.
Dizide bölüm başı,sinemada haftalık, klip ve reklamlarda günlük çalışılıyor.Set çalışanları bıçak sırtı misali çalışır.Ödemelerin gecikmesi,hiç ödenmemesi tüm hayatlarını olumsuz etkiler.Bu durum en çok sırasıyla sinema ve dizi film çekimlerinde oluyor.

Kültür bakanlığı bu durum için önlem alabilir.Film çekmek isteyen X yapımcı teminat yatırır.İspatlı (faturalı)alacaklılarda bu teminattan ödemelerini alabilir.Bu zor “bağımsız filmciliğin önü kapanır,yeni yapımcılar piyasaya giremez “ olmaz denilirsede ,Sinema veya dizi gösterime girdiğinde gelecek ödemesine el konulup hak sahiplerine dağıtılır.Hiç kimse mağdur olmaz.Herkes gönül rahatlığı ile çalışır.Acaba kaşeler yattımı diye şüphe ile yaşamaz kendini güvence altında hisseder ve işine odaklanır.Aksi taktirde uzun süren mahkeme süreçleri başlar.Bu aşama set çalışanları için dipsiz kuyu olur.

Bir örnek olarak,Mahkeme süreci devam ettiği için firma adı ve proje adı yazmıcam.Bir dizi yapıp kanaldan bölüm parasını alıp tedarikçi firmaya,oyunculara ödeme yapmayıp ortadan kaybolan firma var.Hatta yeni firma kurup yeni işler yapıyor.Eski firma ile yeni firma arasında organik bağ olduğu ispatlanıp 3 kere bilirkişi onayından ve yıllar geçmesine rağmen mahkeme sonuçlanamadı.Bu ödemeyi almayan firma benim değil ,personel olarak çalıştım.

Bir başka örnek olarak,X kişi sinema filmi çekiyor.Tüm sorumluluk prodüksiyon grubunda.Ödemeleri yapmadı.Tüm alacaklılar yapımcı değil yapım grubunu tanıyor.Yapımcı ise filmi sinemada gösterime sokup parasını cebe atacak.Bu sinema filminde yolun başında ayrıldım.

Üzülerek söylüyorum bu örnekler uzar gider.Yıllar içerisinde sektörde en büyük ilerleme Sigorta ve çalışma saatleri oldu.Tüm bu yazdıklarım ödeme yapmayıp kaçıp giden yapımcılar için. Film piyasasında çok önemli ödemeleri düzgün, set işçilerinin çalışmak için can attığı firmalar tabiki var.Üzerine düşeni en iyi şekilde yapan yapımcılarada teşekkür ederiz.

Cevapla

“Dizi-Sinema-Reklam Filmleri” sayfasına dön